Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Usługa-abonamentowa-dla-firm-

Problematyka barku w praktyce fizjoterapeuty

Staw barkowy sprawia jeden z największych problemów diagnostycznych, nie tylko dla młodych fizjoterapeutów, ale również dla lekarzy ortopedów. Problem polega na tym ,że podstawą diagnostyki stawu barkowego jest znajomość anatomii – która niestety u wielu specjalistów nie jest na zbyt wysokim poziomie. Aby zrozumieć diagnostykę barku należy znać na wylot nie tylko anatomię, ale pato-biomechanikę oraz zależności mięśniowe w nim zachodzące.

Podstawową kwestią, którą należy znać to biomechanika barku. W skrócie chodzi o to, że podstawowym stabilizatorem stawu jest grupa mięśniowa zwana stożkiem rotatorów. To właśnie jej zaburzenie powoduje najczęściej pierwotnie lub wtórnie objawy bólowe barku. Nie należy zapominać również o takich strukturach jak: staw barkowo – obojczykowy czy obojczykowo – mostkowy. Jak w każdym przypadku o jakości leczenia decydować będzie trafnie postawiona diagnoza.

 

Gdy uda nam się już podstawić diagnozę – co właściwie jest uszkodzone, należy podjąć próbę odpowiedzenia na pytanie – dlaczego jest uszkodzone? Jeśli uda nam się odpowiedzieć na to pytanie to z doborem terapii i powrotem do czynnego sportu powinno być już z górki. W kolejnym temacie zajmiemy się ciut głębiej tematyką diagnostyk różnicowej barku.

mgr Wojciech Budziosz

fizjoterapeuta & dietetyk

Szkoleniowiec PIFIS

Informacje o autorze

Wojciech Budziosz

Z zawodu i pasji jestem magistrem fizjoterapii i dietetykiem specjalizującym się w diagnostyce kręgosłupa i narządu ruchu oraz odchudzaniu. Istnieje możliwość konsultacji w języku angielskim. W razie potrzeby pilnego kontaktu 600_435_344. Mówię o sobie "terapeuta z pasji".

Brak komentarzy

Napisz komentarz