Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Dlaczego miednica jest tak ważna?

Dlaczego miednica jest tak ważna?

Często pacjenci dziwą się, dlaczego fizjoterapeuta prowadząc terapię np barku swoje działania rozpoczyna od miednicy. Specjaliści na NFZ nauczyli, że jak kogoś boli bark, to znaczy że należy leczyć właśnie tą strukturę. Niestety nic bardziej mylnego! Dobry fizjoterapeuta powinien zadać pytanie nie co, ale dlaczego właściwie boli. Co dzieje się z biomechaniką pacjenta, że akurat nastąpił uraz akurat tej, a nie innej części ciała – i tutaj właśnie zaczyna się cała zabawa z biomechaniką kliniczną.

Biomechanika zawiera wiele regułek i zasad dotyczących funkcjonowania układu ruchu człowieka. Jedna z nich głosi, że im dalej dana struktura znajduje się do miednicy – tym miednica ma na nią większy wpływ. Przypomina to trochę wieże w Pizie, która z powodu nierówno wylanych fundamentów jest krzywa. Odchylenie to natomiast najbardziej widoczna jest nie u podstawy, ale u szczytu. Idąc tym tropem możemy sądzić, że każda zmiana na miednicy powodować będzie wykrzywione palce u rąk i stóp. Na szczęście dzieje się tak tylko w przypadku kończyny dolnej i wytworzeniu tzw haluxa. Należy zatem zadać pytanie – dlaczego krzywa miednica nie jest widoczną w stawach rąk? Wynika to z niczego innego jak genialnej funkcji kompensacyjnej kompleksu barkowego. Ale o tym w innym poście.

 

Nie należy zapominać o odwrotnym układzie sprzężeń. W skrócie chodzi o to nie tyko miednica wpływa na zachowanie kolana, ale również kolano wpływać będzie na miednice. Pozwolę sobie przytoczyć przykład jednego z moich pacjentów. Pan Andrzej 34letni kierownik zaczął odczuwać dość silne dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Po wywiadzie okazało się, źródłem tych objawów jest w rzeczywistości krzywa miednica, która zmieniła swoją biomechanikę z powodu urazu kolana, którego doznał pacjent parę miesięcy wcześniej. Uszkodzone kolana pozostawiło kolano w tzw. pozycji antalgicznej (przeciwbólowej) co w praktyce oznacza lekkie zgięcie. Ten układ biomechaniczny spowodował pozorne skrócenie nogi i zaburzenie napięć na miednicy. Skutkiem tych zaburzeń jest właśnie dyskopatia kręgosłupa. Chociaż może wydawać się to dziwne, to podstawową terapią dla tego pacjenta wcale nie jest terapia kręgosłupa, tylko miednicy i kolana. Po więcej informacji zapraszam na inne artykuły i na moje szkolenia.

Informacje o autorze

Wojciech Budziosz

Z zawodu i pasji jestem magistrem fizjoterapii i dietetykiem specjalizującym się w diagnostyce kręgosłupa i narządu ruchu oraz odchudzaniu. Istnieje możliwość konsultacji w języku angielskim. W razie potrzeby pilnego kontaktu 600_435_344. Mówię o sobie "terapeuta z pasji".

Brak komentarzy

Napisz komentarz